Madeleine Pyk – en samling F769
120
1420440

Bjärnums Slöjdfabrik, vilstolar 1 par, Sverige 1940-50-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 900 EUR
1 640 - 2 180 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Stomme i lackerat fyrkantsjärn, sits i träribbor med dekor av träpärlor, märkta Bjärnums Slöjdfabrik Patent nr 88452 Patentsökt Nr 8633/45, höjd 96 cm.

Slitage, skador, senare skruv.