Kan inte nå servern

Made in Sweden H064

 
249 föremål
1. "ABBA", 1978.
1. "ABBA", 1978.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
2. Torbjörn Calvero, "Roxette", 1986.
2. Torbjörn Calvero, "Roxette", 1986.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
3. Albert Wiking, "Zara", 2015.
3. Albert Wiking, "Zara", 2015.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
4. Helene Billgren, "Find your own logo".
4. Helene Billgren, "Find your own logo".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
5. Axel Einar Hjorth, bord "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
5. Axel Einar Hjorth, bord "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
6. IKEA, fåtöljer 2 st., modell "Åke", Ikea, Älmhult 1950-tal.
6. IKEA, fåtöljer 2 st., modell "Åke", Ikea, Älmhult 1950-tal.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
9. Jacob Forsell, "Astrid Lindgren", 1987.
9. Jacob Forsell, "Astrid Lindgren", 1987.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
10. Ilon Wikland, Original till omslaget för Astrid Lindgrens "Sunnanäng".
10. Ilon Wikland, Original till omslaget för Astrid Lindgrens "Sunnanäng".
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
11. Gustafs, "Eden" spegel, Swedish Modern, 1950-tal.
11. Gustafs, "Eden" spegel, Swedish Modern, 1950-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
14. Steneby Hemslöjdsförening, gungstol, 1930-40-tal.
14. Steneby Hemslöjdsförening, gungstol, 1930-40-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
15. Olle Sjögren, fåtölj, modell "800", OH Sjögren, Tranås 1950-60-tal.
15. Olle Sjögren, fåtölj, modell "800", OH Sjögren, Tranås 1950-60-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
15A. Erik Glemme, & Stig Åsberg, soffbord, Sverige 1940-50-tal.
15A. Erik Glemme, & Stig Åsberg, soffbord, Sverige 1940-50-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
16. Hans Gedda, "Carl XVI Gustaf", 2010.
16. Hans Gedda, "Carl XVI Gustaf", 2010.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
17. Hans Gedda, "Kung Carl XVI Gustafs hand", 1996.
17. Hans Gedda, "Kung Carl XVI Gustafs hand", 1996.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
18. Bruno Ehrs, "Carl XVI Gustaf, Skeppsholmen, maj 2002".
18. Bruno Ehrs, "Carl XVI Gustaf, Skeppsholmen, maj 2002".
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
21. Jonas Bohlin, gungstol, "Liv", Jonas Bohlin Design, Stockholm.
21. Jonas Bohlin, gungstol, "Liv", Jonas Bohlin Design, Stockholm.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
22. Jonas Bohlin, skåp "Slottsbacken", ed. 71/200, Källemo efter 1987.
22. Jonas Bohlin, skåp "Slottsbacken", ed. 71/200, Källemo efter 1987.
Klubbat pris 
150 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
23. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1960.
23. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1960.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
24. Carl Malmsten, golvlampa, "Staken", 1900-talets mitt.
24. Carl Malmsten, golvlampa, "Staken", 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
25. Olle Alberius, vas, "ariel", Orrefors Gallery 1988.
25. Olle Alberius, vas, "ariel", Orrefors Gallery 1988.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
26. Bertil Vallien, golvljusstake, "Livets träd", Boda Smide.
26. Bertil Vallien, golvljusstake, "Livets träd", Boda Smide.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
27. Vicke Lindstrand, vas, Kosta 1950-60-tal, modell 503.
27. Vicke Lindstrand, vas, Kosta 1950-60-tal, modell 503.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
28. Signe Persson-Melin, ölglas, 14 st, "Ruben", Boda.
28. Signe Persson-Melin, ölglas, 14 st, "Ruben", Boda.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
29. Gösta Adrian-Nilsson, "Livsfarlig".
29. Gösta Adrian-Nilsson, "Livsfarlig".
Klubbat pris 
72 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
30. Gösta Adrian-Nilsson, "Indianstriden".
30. Gösta Adrian-Nilsson, "Indianstriden".
Klubbat pris 
61 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
31. Kers Erik Jönsson, "De Saba Konungar Kommo tre".
31. Kers Erik Jönsson, "De Saba Konungar Kommo tre".
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
32. Kers Erik Jönsson, "Den Kenaneeska qvinnan som Ropar efter Jerum/Jesus".
32. Kers Erik Jönsson, "Den Kenaneeska qvinnan som Ropar efter Jerum/Jesus".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
34. Åkdyna, rölakan, ca 46 x 96 cm, Skåne, 1800-talets mitt.
34. Åkdyna, rölakan, ca 46 x 96 cm, Skåne, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
35. Åkdyna, "Bebådelsen", flamskväv, ca 103 x 51 cm, sydvästra, Skåne 1833.
35. Åkdyna, "Bebådelsen", flamskväv, ca 103 x 51 cm, sydvästra, Skåne 1833.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
36. Kjartan Slettemark, "IDM", ("Nixon Visions"), 1971.
36. Kjartan Slettemark, "IDM", ("Nixon Visions"), 1971.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
37. Carl Johan De Geer, "Mah-Jong", 1967.
37. Carl Johan De Geer, "Mah-Jong", 1967.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
38. Carl Johan De Geer, "Skända flaggan".
38. Carl Johan De Geer, "Skända flaggan".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
39. Carl Johan De Geer, "Den stora missuppfattningen", 1960-tal.
39. Carl Johan De Geer, "Den stora missuppfattningen", 1960-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
44. Bruno Mathsson, vägghylla, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1966.
44. Bruno Mathsson, vägghylla, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1966.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
48. Oskar Bergman, Vy över Stockholm.
48. Oskar Bergman, Vy över Stockholm.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
49. Einar Jolin, Hjort vid vattendrag.
49. Einar Jolin, Hjort vid vattendrag.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
50. Isaac Grünewald, Landskap.
50. Isaac Grünewald, Landskap.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
51. Axel Olson, "Stilleben med vindruvor".
51. Axel Olson, "Stilleben med vindruvor".
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
52. Inge Schiöler, Landskap med träd.
52. Inge Schiöler, Landskap med träd.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
53. Tummelisa.
53. Tummelisa.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
55. Matta, rölakan, ca 291,5 x 186 cm, signerad MM.
55. Matta, rölakan, ca 291,5 x 186 cm, signerad MM.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
58. Christer Strömholm, "Paris, 1962".
58. Christer Strömholm, "Paris, 1962".
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
59. Adam Karls Johansson, "Greta Thunberg", 2018.
59. Adam Karls Johansson, "Greta Thunberg", 2018.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
60. Helena Blomqvist, "Darkness on the edge of town" 2003.
60. Helena Blomqvist, "Darkness on the edge of town" 2003.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
61. Håkan Wretljung, "Kronprinsessan Victoria på Drottningholm slott", 1984.
61. Håkan Wretljung, "Kronprinsessan Victoria på Drottningholm slott", 1984.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
63. Rickard L Eriksson, "Kronprinsessan Victoria och Prins Daniel", 2010.
63. Rickard L Eriksson, "Kronprinsessan Victoria och Prins Daniel", 2010.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
64. Josef Frank, skåp, modell 2135, Firma Svenskt Tenn, efter 1985.
64. Josef Frank, skåp, modell 2135, Firma Svenskt Tenn, efter 1985.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
65. Björn Trägårdh, fåtölj, modell "3665", Firma Svenskt Tenn.
65. Björn Trägårdh, fåtölj, modell "3665", Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
72. Wiwen Nilsson, hängsmycke silver med fasettslipad bergkristall.
72. Wiwen Nilsson, hängsmycke silver med fasettslipad bergkristall.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
73. Thore Sunna, skulptur, ripa.
73. Thore Sunna, skulptur, ripa.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
74. sockerskål.
74. sockerskål.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
75. saltflaska, signerad.
75. saltflaska, signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
76. Hans Sunna, mjölkstäva, nápphi.
76. Hans Sunna, mjölkstäva, nápphi.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
77. Thore Sunna, svepask.
77. Thore Sunna, svepask.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
14 000 - 15 000 SEK
78. Mjölkstäva (Nápphi), signerad HEL.
78. Mjölkstäva (Nápphi), signerad HEL.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
79. Anders Sunna, nåjdtrumma.
79. Anders Sunna, nåjdtrumma.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
80. Ordförandeklubba.
80. Ordförandeklubba.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
81. The Beatles, signerad turnéaffisch, Sverige, 1963.
81. The Beatles, signerad turnéaffisch, Sverige, 1963.
Klubbat pris 
240 000 SEK
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
86. Käbi Lareteis övningsklaviatur, Sverige 1900-tal.
86. Käbi Lareteis övningsklaviatur, Sverige 1900-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
87. Ture Sjölander, "ABBA".
87. Ture Sjölander, "ABBA".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
90. Ernst Billgren, "Strykjärnet".
90. Ernst Billgren, "Strykjärnet".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
91. Carl Fredrik Reuterswärd, Utan titel.
91. Carl Fredrik Reuterswärd, Utan titel.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
92. Peter Frie, "Landskap".
92. Peter Frie, "Landskap".
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
93. Ernst Billgren, "Diana".
93. Ernst Billgren, "Diana".
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
94. Pierre Forssell, bordslampa, Skultuna, 1987.
94. Pierre Forssell, bordslampa, Skultuna, 1987.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
95. Virgil Abloh & Ikea Markerad, matta, "Wet Grass",  ca 195 x 132 cm.
95. Virgil Abloh & Ikea Markerad, matta, "Wet Grass", ca 195 x 132 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
98. Mats Theselius, skåp, "National Geographic", Källemo, efter 1990.
98. Mats Theselius, skåp, "National Geographic", Källemo, efter 1990.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
99. "Lamino", fåtölj med fotpall, Swedese, 2000-tal.
99. "Lamino", fåtölj med fotpall, Swedese, 2000-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
100. "Les Mutants".
100. "Les Mutants".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
101. Axel Einar Hjorth, skåp, "Blidö", Nordiska Kompaniet 1928.
101. Axel Einar Hjorth, skåp, "Blidö", Nordiska Kompaniet 1928.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK