60
1402553

Helena Blomqvist

(Sverige, Född 1975)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962
Helena Blomqvist
(Sverige, Född 1975)

"Darkness on the edge of town" 2003.

Signerad Helena Blomqvist och numrerad 5/5 verso. Total upplaga 5 + 2 AP. Lambda print monterad på akrylglas, 69,5 x 55,5 cm.

Helena Blomqvists konst bär den filosofiska eftertänksamhetens och den listigt skruvade humorns dubbla kännetecken. Det finns alltid en annan synvinkel, en annan tolkning. Bilderna rör sig i en mörk sagovärld där surrealistiska framtidsvisioner mixas med äldre tiders romantiska fotografi och stämningsläget pendlar mellan poesi och skräckfylld apokalyps.
Blomqvist iscensätter sina egna världar med egen rekvisita, i stora fotomontage. Hon har tagit starkt intryck av ödesfrågorna i samtiden, miljön och klimathotet.