Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
37
1414845

Carl Johan De Geer

(Sverige, Född 1938)
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
585 - 682 EUR
680 - 793 USD
Klubbat pris
3 000 SEK

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Carl Johan De Geer
(Sverige, Född 1938)

"Mah-Jong", 1967

Signerade Carl Johan De Geer. Fotografier, fem stycken. Bladstorlek, vardera 24 x 30,5 cm.

Carl Johan De Geer är född 1938 i Montreal, Kanada och bosatt i Stockholm sedan 1951. Han är utbildad på Konstfack i Stockholm 1959 - 63, linjen för grafisk formgivning. CJDG var med som textildesigner och grundade designgruppen 10-gruppen. Tillsammans med Håkan Alexandersson hade han filmbolag i 20 år och producerade bland annat det legendariska barnprogrammet Tårtan. Sedan debuten i början av 1960-talet har Carl Johan De Geer varit en framträdande gestalt i det svenska kulturlivet.

Konstnär