38
1414731

Carl Johan De Geer

(Sverige, Född 1938)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 110 - 1 390 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Carl Johan De Geer
(Sverige, Född 1938)

"Skända flaggan"

Signerad Carl Johan De Geer och numrerad 94/99. "Sista -sucken-upplagan, Destruerad av polis 1967, 2 nya uppl 2000-tal. Färglitografi, bladstorlek 91 x 60 cm.

Från slutet av 1960-talet var De Geer verksam i redaktionen för den vänsterpolitiska, satiriska tidsskriften PUSS. Ungefär samtidigt ställde han, tillsammans med dåvarande hustrun Marie-Louise Ekman, ut på det legendariska galleriet Karlsson i Stockholm. Denna utställning blev senare omnämnd som Kalabaliken på Karlsson. Carl Johans bidrag var bland annat politiskt provocerande grafiska blad med titlar som "Skända flaggan", "Vägra vapen" och "USA mördare".

Efter att ha fått in en anmälan om uppviglande konst beslagtog polisen bladen som destruerades, endast ett fåtal bevarades. "Skända flaggan" finns på Nationalmuseum, på Polismuseet och i ett par privatsamlingar.

Carl Johan De Geer är född 1938 i Montreal, Kanada och bosatt i Stockholm sedan 1951. Han är utbildad på Konstfack i Stockholm 1959 - 63, linjen för grafisk formgivning. CJDG var med som textildesigner och grundade designgruppen 10-gruppen. Tillsammans med Håkan Alexandersson hade han filmbolag i 20 år och producerade bland annat det legendariska barnprogrammet Tårtan. Sedan debuten i början av 1960-talet har Carl Johan De Geer varit en framträdande gestalt i det svenska kulturlivet.

Konstnär