89
1414510

ABBA, (Ola Brunkert och Malando Gassama), 2 trumset, Arbiter "Autotune" från ABBA's Europa och Australien turné 1976-77.

Utropspris
120 000 - 150 000 SEK
10 500 - 13 100 EUR
10 900 - 13 700 USD
Klubbat pris
120 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Båda trumseten består av virvel 14", baskagge 22", pukor 12", 13" och 16" tum. Stommarna i glasfiber. Förkromade sargar och stativ.
Låtlista från turnén på ena pukan.
Etiketter med Brunkerts och Gassamas namn på case som medföljer.

Slitage.

Proveniens

Ola Brunkert (1946-2008) och Malando Gassama (1946-1999).

Under sina konserter hade ABBA oftast dubbla trumset på scenen med de legendariska musikerna Ola Brunkert och Malando Gassama vid trummorna.

Ola Brunkert (1946-2008) spelade på album och även live för ABBA under de viktigaste åren. Från 1970-talet och framåt var han en av Sveriges mest erkända och anlitade trummisar och medverkade på hundratals skivinspelningar. Utöver detta spelade han med bland andra Arne Domnérus, Ted Gärdestad, Tomas Ledin, Björn J:son Lindh, Scafell Pike, Peter Lundblad, Ingemar Olsson, Ulf Lundell, Pugh Rogefeldt, John Holm, Janne Schaffer, Björn Skifs, Sveriges Jazzband, Hansson de Wolfe United, Lill Lindfors, Monica Monica Törnell, Magnus Uggla, Simons, Samuelsons och Jerry Williams.

Malando Gassama (1946-1999, född i Gambia med verksam i Sverige) spelade in och uppträdde med många såväl svenska som internationella artister som ABBA, Al Jarreau, Anni-Frid Lyngstad, Ted Gärdestad, Bette Middler, Gábor Szabó, Janne Schaffer, David Sanborn, Viktoria Tolstoy, Jaco Pastorius, och Blacknuss Allstars.

Nuvarande ägare var bekant med och fick möjlighet att förvärva båda trumseten direkt från Ola Brunkert och Malando Gassama.