87
1413099

Ture Sjölander

(Sverige, Född 1937)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Ture Sjölander
(Sverige, Född 1937)

"ABBA"

Färgserigrafi, 1977, signerad och numrerad HC 34/70. Även signerad i blyerts av alla fyra Abba-medlemmar 1977. I: 48 x 66 cm.

Verket tillkom samma år som LP:n ”ABBA - The Album” släpptes. Samma år kom även Lasse Hallströms biofilm ”ABBA - The movie”. Vid den här tiden var den världsberömda gruppen aktuell med nya hitlåtar som bl.a Take a chance on me, The name of the game samt Thank you for the Music.

Digitale fotokonstnären Ture Sjölander tillhör de banbrytande svenskar som utvecklade ”Computer Art” från mitten av 1960-talet och framåt. Från 1966 producerade han konstverk som idag tillhör Moderna Museets samlingar.

Ursprunget till Swedish Computer Art kom från olika avantgardegrupper och internationella influenser. Vid tiden för Ture Sjölanders serigrafi ”ABBA” gjorde exempelvis Andy Warhol serigrafier baserade på foton av Mick Jagger i Rolling Stones.

I slutet av sextiotalet och början av sjuttiotalet låg Sverige i framkant av konstutvecklingen inom nya medier. Utöver Ture Sjölander utvecklades de innovativa digitala konstuttrycken av bl.a Beck & Jung, Sture Johannesson och Torsten Ridell.

Ture Sjölanders debut kom vid en separatutställning på Sundsvalls museum 1961. Han har därefter gjort sig känd för experimentell avantgardkonst, baserad på foton, animationer och video-installationer.