109
1375700

Elias Svedberg

(Sverige, 1913-1987)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Elias Svedberg
(Sverige, 1913-1987)

fåtöljer 1 par, Nordiska Kompaniet 1940-tal, Swedish Modern.

Klädda i en grå ylletextil, benställning i björk, brickmärkta Nordiska Kompaniet Stockholm Made in Sweden, höjd 90 cm, sitthöjd ca 38 cm.

Omklädda och renoverade. Smärre slitage.