124
1419433

Carl Westman

(Sverige, 1866-1936)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
536 - 715 EUR
566 - 755 USD
Klubbat pris
3 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Carl Westman
(Sverige, 1866-1936)

sannolikt, bord, Sverige, jugend ca 1900.

Betsad bok, närmast fyrsidigt, snidad dekor av björhängen med blad. 83 x 85, höjd 76 cm.

Slitage, färgrester.

Formgivare

Carl Westman var en svensk arkitekt, målare och tecknare. Westman startade egen arkitektverksamhet 1897 och under de första åren ritade han privata villor och möbler inspirerade av Arts and Crafts-rörelsens formspråk. Westmans största och mest kända verk är Stockholms rådhus (1911–15). Han ritade även Röhsska konstslöjdsmuseets byggnad i Göteborg (1910–1914). Westman var en tidig anammare av den nationalromantiska stilen, men vände sig senare till den nyklassicistiska stilen på 1920-talet.