206
1409188

Marianne Brandt

(Tyskland, 1893-1983)
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
237 - 285 EUR
271 - 326 USD
Klubbat pris

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Marianne Brandt
(Tyskland, 1893-1983)

Och Hin Bredendieck, skrivbordslampa, Kandem, Tyskland, modell 756, efter 1927.

Svartlackerad plåt. Justerbar höjd ca 20-46 cm.

Skruv möjligen senare. Slitage. Ej funktionstestad.

Proveniens

Torbjörn Lenskog Collection

Charlotte & Peter Fiell (red), "1000 lights", Taschen 2005, vol I, sid 250f, modellen avbildad sid 251.

Modellen formgiven år 1927.