86
1419557

Käbi Lareteis övningsklaviatur, Sverige 1900-tal.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
436 - 523 EUR
456 - 547 USD
Klubbat pris
19 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Monterad i att fodral av bok, höjd 9 cm, bredd 93 cm, djup 23 cm. Teckning sannolikt av Daniel Bergman i fodralet, "Till Mamma från Daniel", medföljer.

Smärre slitage.

Konsertpianisten Käbi Laretei(1922-2014)
Laretai var Estlands född men verkade större delen av sitt i liv i Sverige.

Käbi Laretei var 1950–1959 gift med dirigenten Gunnar Staern, med vilken hon har dottern Linda Stern (född 1955). År 1959 gifte hon sig med Ingmar Bergman; från 1967 tills de skildes 1969 levde de separerade. Tillsammans har de sonen Daniel Bergman. Som har ritat teckningen som medföljer.