117
1413736

Olle Borg

(Sverige, Född 1960)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 290 - 2 750 EUR
2 420 - 2 900 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Olle Borg
(Sverige, Född 1960)

"Le dêtail"

Utförd 1999. Olja på kritgrunderad duk samt objekt i koppar, 180 x 180 cm.

Proveniens

Andréhn-Schiptjenko, Stockholm.

Mårten Castenfors, "Svensk Konst 1900-talet", del 3, 1970-2000, SAK, 2001, avbildad helsida i färg sid 92.

Konstnär

Olle Borg, svensk målare. Utbildad Åke Pernbys målarskola 1982-1983. Konstakademin 1983-1988. Mönstren i hans tavlor är baserade på komplexa talserier och har byggts upp i lager på lager av färg. Färgerna är kopierade från Humbrols färgskala. Humbrol är mest känd för att ha tillverkat färger till byggmodeller, ofta med anknytning till militär utrustning. Färgerna är ett slags ready made-kulörer avsedda att representera reella färger på de objekt som modellerna imiterade. Han arbetar med en form av materialiserade bildrum, stora, glansiga ytor i vilka färgen sjunkit in och skapat ett suggestivt mörker. Färgskalan är i grunden tämligen distinkt, men har under bildernas långa tillkomstprocess gradvis blivit flytande på gränsen till det kameleontiska.