101
1477840

Ulrik Samuelson

(Sverige, Född 1935)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 100 - 17 400 EUR
13 700 - 18 200 USD
Klubbat pris
180 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Ulrik Samuelson
(Sverige, Född 1935)

"Byggnad"

Signerad US samt a tergo signerad Ulrik Samuelson och daterad 2014. Duk 130 x 140 cm.

Proveniens

Förvärvad direkt från konstnären.
Sivert Oldenvi Collection

Artipelag, Stockholm, "Här/Nu - Ett fysiskt möte i tid och rum" / "Uppåt väggarna", 2014-2015.

Dan Karlholm, "Ulrik Samuelson - Sättarens anmärkning", 2019, sid. 194.

Ulrik Samuelson studerade vid Konstfack och Kungliga Konsthögskolan 1957-1962. Han blev sedermera professor vid Kungliga Konsthögskolanåren 1970-1978. Samuelson är en uppmärksammad representant för 1960-talets radikala konstnärsgeneration. Nydada, pop, konceptuellt orienterad konst och minimalism stakade ut nya vägar för viljan att kringgå den traditionella konstens konventioner och uttryck. Samuelsons konstnärliga kännemärke är raffinerade ytor, siden, mahogny, glänsande svart plast, guld, marmor allt i utsökt materialbehandling. Många av hans verk är symboliskt laddade och bilderna och installationerna kretsar kring motsättningen död och sexualitet, lust och förgängelse. Hans största verk är utsmyckningen av Kungsträdgårdens tunnelbanestation, där han speglar historia, samtid och arkeologi i ett bergrum. 1991 erhöll han Prins Eugen medaljen samt 1998 första pris i Carnegie Art Award.

Konstnär