Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
133
1477608

Eddie Figge

(Sverige, 1904-2003)
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
292 - 390 EUR
340 - 453 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Senior specialist konst
+46 (0)707 78 35 71
Eddie Figge
(Sverige, 1904-2003)

"Sub Rosa"

Signerad Figge. Utförd 2001. Blandteknik på papper 46 x 38 cm.

Proveniens

Galerie Bel'Art, Stockholm.
Sivert Oldenvi Collection

Konstnär

Figge, Eddie (1904-2003) svensk målare. Studier vid Otte Skiölds målarskola 1939-1942. Efter en figurativ inriktning på 40-talet övergick hon till mer informellt måleri som kretsar kring ljuset, mörkret och rymden. Med stark färgkänsla I hela sin verksamhet var hon trogen sin konst, inspirerad av kosmos, rymdfärder och kvantfysik. Figge använder sig också av assemblaget för att nå sina strävanden: trådar, tygstycken, pappersbitar som hon kombinerar med gnistande färger. Eddie Figge har uppmärksammats internationellt och har deltagit i Biennalen i Sao Paulo.