100
1440828

Elliott Erwitt

(USA, 1928-2023)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Elliott Erwitt
(USA, 1928-2023)

"New York City", ca 1950.

Signerad Elliott Erwitt a tergo. SIlvergelatinfotografi, bildyta 20,5 x 31 cm.

Proveniens

Tom Böttiger Collection, Stockholm.

Elliott Erwitt, ”Fotografien 1946–1988”, 1988, avbildad sid 199.
Elliott Erwitt, “To The Dogs”, 1992, avbildad sid 11.
Elliott Erwitt, “Unter Hunden”, 1992, avbildad sid 11.
Elliott Erwitt, ”Personal Exposures”, 1997, avbildad sid 199.
Elliott Erwitt, “Snaps”, 2001, avbildad sid 232-233.
Elliott Erwitt, “Personal best”, 2006, avbildad sid 220.
McDonald, Alexander, Corcoran & Hoelscher, “Elliott Erwitt. Home around the world”, 2016, avbildad sid 65, fig 24 och sid 64.