101
1440679

Elliott Erwitt

(USA, 1928-2023)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Elliott Erwitt
(USA, 1928-2023)

Elliott Erwitt, "New York City", 1953.

Signerad Elliott Erwitt a tergo. Open edition. Silvergelatinfotografi, bildyta 20,5 x 31 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Magnum Photos, London.
Tom Böttiger Collection, Stockholm.

Elliott Erwitt, "Personal Exposures", 1988, avbildad sid 89.