18
1440732

Eva Larsson

(Sverige, Född 1964)
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
436 - 523 EUR
456 - 547 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63
Eva Larsson
(Sverige, Född 1964)

"Spårfinnarna"

Signerad EL och numrerad 2/5. Grönpatinerad brons. Höjd 31 cm. Tre bronsmynt medföljer.

Proveniens

Tom Böttiger Collection, Stockholm.

Eva Larsson är en av fem konstnärer som på temat barnlitteratur medverkar i ett permanent sagostråk som uppfördes i centrala Uppsala 2020 . Varje konstnär valde var sin ALMA-pristagare som utgångspunkt för ett konstverk. Eva Larssons konstverk var inspirerat av Shaun Tans magiska fantasivärld. Syftet med konststråket var att inkludera barnets perspektiv i stadsbilden och att uppmärksamma vikten av litteratur i alla åldrar. Gestaltningen bestod av två verk som länkas samman av ett spår. Spåret ledde fram till ett kikhål i fasaden på Uppsala Stadsbiblioteks innergård. Spåret bestod av runda metallbitar av brons där tecken från olika tidsåldrar och världsdelar fanns representerade. De som tog sig tid att följa spåret kom med dessa skrivtecken att ledas in på stadsbiblotekets gård och Eva Larsson skulptur "Spårfinnarna". Skulpturen "Spårfinnarna" var Eva Larsson bidrag finns idag permament på statsbibiblotekets gård. Auktionens verk är ett annat exemplar.