17
1440824

Matthias van Arkel

(Sverige, Född 1967)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63
Matthias van Arkel
(Sverige, Född 1967)

Utan titel

Signerad MvA. Platina silikongummi 57 x 54 cm.

Proveniens

Tom Böttiger Collection, Stockholm.

Matthias van Arkels uttryck är unikt och omisskännligt, i 20 år har han förenat måleri och skulptur i sina verk utförda i industriellt, vulkaniserat silikongummi.
van Arkels skapande har vuxit fram ur ett konceptuellt förhållningssätt. I hans tredimensionella verk uppnås mening genom täthet, sensualitet och energi. Det finns en performativ dimension involverad i skapelseprocessen, där konstnären balanserar intuition mot kontroll genom den speciella teknik som han har utvecklat. Skulpturala former rör sig som förstorade penseldrag och bildar abstrakta landskap. van Arkel utmanar vår uppfattning om vad som definierar en målning och inbjuder oss att se den från ett nytt perspektiv.
van Arkel är utbildad vid Konstfack och Kungliga Konsthögskolan i Stockholm och är idag verksam i Stockholm och New York. Hans verk återfinns bland annat i samlingarna på Moderna museet, Stockholm och SOKO Art Collection i Finland. van Arkel har uppfört en rad offentliga uppdrag, bland andra monumentalverket Micro/Macro World i Jakobsbergs bussterminal.