16
1440794

Anna Clarén

(Sverige, Född 1972)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
9 500 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Anna Clarén
(Sverige, Född 1972)

"Pojken med fågeln", 2006

Ur serien "Holding". Signerad Anna Clarén och numrerad 9/10 a tergo. Pigment print, bildyta 59 x 59 cm.

Tilläggslista

Korrekt teknik är pigment print.

Proveniens

Tom Böttiger Collection, Stockholm.

”Min bildvärld föds i vardagen, i det allra närmsta. I denna förtroliga sfär – det alldagliga, näst intill oansenliga – vill jag se och lyfta fram det storslagna. Jag är en trebarnsmamma som bor i en villaförort till huvudstaden. Mitt liv är varken exotiskt eller extremt, inte heller marginaliserat eller glamoröst. Jag skildrar en verklighet jag tror att de flesta känner igen. I denna vanliga vardag söker jag de stora, allmänmänskliga frågorna – de som handlar om livets mål och mening, om längtan efter tillhörighet och gemenskap.” – Anna Clarén
Anna Clarén (född 1972) är en svensk fotograf och konstnär. Clarén hämtar sina motiv från det allra närmsta; familjen, vännerna och scener ur det vardagliga livet. Hennes genombrott kom med fotoserien Holding (2006). Fotografierna skildrar hennes dagliga liv under fyra sommarmånader 2005.