1440735

Rebecka Bebben Andersson

(Sverige, Född 1984)
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
174 - 349 EUR
182 - 365 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63
Rebecka Bebben Andersson
(Sverige, Född 1984)

"Enjoy"

Signerad RBA, numrerad AP 3/3 och daterad -13. Silikon 15 x 30 cm.

Proveniens

Tom Böttiger Collection, Stockholm.

Rebecka Bebben Andersson är född 1984 i Linköping och är idag främst verksam i Stockholm och på Öland. Hon är utbildad vid Kungl. Konsthögskolan 2014. Bland hennes offentliga konstverk märks ett tiotal större vägginstallationer från åren 2017–2019 i Stockholmsområdet: nio längs Tvärbanan, en tudelad på utsidan av Långbrodalsskolan och en på Södersjukhuset.
Rebecka Bebben Andersson finns representerad på bland annat Statens konstråd, Region Stockholm, Region Uppsala, Region Södermanland, Region Jämtland Härjedalen, Region Gävleborg, Linköpings kommun, Luleå kommun, Haninge kommun och i privata samlingar.