1053
72013

Giovanni Battista Piranesi

(Italien, 1720-1778)
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
262 - 349 EUR
274 - 365 USD
Klubbat pris
4 600 SEK
Giovanni Battista Piranesi
(Italien, 1720-1778)

"Veduta del Ponte Fabrizio...."

Etsning 39 x 59 cm.

Ej examinerad ur ram. Smärre skador och vikveck.

Formgivare

Giovanni Battista Piranesi, Giambattista ibland kallad, var en italiensk konstnär, gravör och arkitekt. Han är känd för sina etsningar föreställande Roms ruiner, fantasistäder och fängelser. Kompositionerna har ofta starka kontraster mellan ljus och mörker. Piranesis son Francesco fullbordade och gav ut många av faderns verk efter dennes död.