1147
72197

MATTA.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
15 500 SEK
MATTA.

Antik Täbris. Benvit botten med polykroma boteh- och heratimönster, stor terrakottafärgad medaljong och hörnornament. Terrakottafärgad huvudbård med palmett-, arabesk- och blomrankor. 400,5x293,5 cm.

Ställvis slitage, fläckar, trampveck, smärre skador. Kortsidorna något skadade.

Partly worn, stains, folding wear, minor damages. The ends are slightly damaged.