Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
321
70433

Hugo Zuhr

(Sverige, 1895-1971)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris

Hugo Zuhr
(Sverige, 1895-1971)

Strandmotiv

Monogramsignerad. Duk 33 x 55 cm.

Formgivare

Hugo Zuhr, svensk målare. Under 1920-talet vistades han i Paris , där han drogs till Corot och impressionisterna och kände släktskap med intimistiskt valörmåleri. Hans färger dominerades till en början av jordfärgerna med brytning av grönt och gråblått. Efter en resa till Grekland 1934 blev hans färg ljusare och lättare. De orörda landskapen och de stora vidderna tolkade han med snabba luftiga penseldrag. Sedan 1939 återvänt till hemlandet fann han sina motiv i Lappland, Ångermanland, Bohuslän och Skåne , där han sedan 1963 hade ett hus på Österlen.