Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
379
70717

Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 450 - 1 740 EUR
1 660 - 2 000 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

"Slottsruinen (Borgholm)"

Signerad Nils Kreuger och daterad 1899. Tusch på akvarell på dukpannå 35,5 x 50,5 cm

Fernissa, något gulnad. Obetydliga färgbortfall samt skrapmärken spridda över motivet. Hörn med obetydliga veck.