544
71019

KABINETTSKÅP.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
34 000 SEK
KABINETTSKÅP.

Barockstil, 1800-tal. Fanerat med ben, sköldpadd och svärtat trä. Rektangulärt på vridna ben. Lådinredning. Upptill gallerkant. Inläggningar av dubbelörn under krona samt figurscener. Bredd 122, djup 35, höjd 164. Nycklar medföljer.

Skador, lagningar.

Proveniens

Antikurmakaren Ingvar Månsson, Malmö.