Barockstil, 1800-tal. Fanerat med ben, sköldpadd och svärtat trä. Rektangulärt på vridna ben. Lådinredning. Upptill gallerkant. Inläggningar av dubbelörn under krona samt figurscener. Bredd 122, djup 35, höjd 164. Nycklar medföljer.
Skador, lagningar.
Antikurmakaren Ingvar Månsson, Malmö.