Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
552
71035

SEKRETÄR.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
969 - 1 160 EUR
1 110 - 1 330 USD
Klubbat pris
29 000 SEK
SEKRETÄR.

Rokoko, 1700-talets andra hälft. Fanerad med plommon och ek. Beslag av mässing. Rak form på svängda ben. Fem lådor. Skrivinredning bakom klaff. Senare dörr märkt OF under krona. Bredd 117, djup 62, höjd 105 cm. Nycklar medföljer.

Senare beslag, två lås saknas, kompletteringar.

Proveniens

OF under krona står enligt uppgift för Ottiliana Sigrid Elisabeth Fleming af Liebelitz, f. 1848, Friherrliga ätten no 17 från adelskalendern 1905.