552
71035

SEKRETÄR.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
29 000 SEK
SEKRETÄR.

Rokoko, 1700-talets andra hälft. Fanerad med plommon och ek. Beslag av mässing. Rak form på svängda ben. Fem lådor. Skrivinredning bakom klaff. Senare dörr märkt OF under krona. Bredd 117, djup 62, höjd 105 cm. Nycklar medföljer.

Senare beslag, två lås saknas, kompletteringar.

Proveniens

OF under krona står enligt uppgift för Ottiliana Sigrid Elisabeth Fleming af Liebelitz, f. 1848, Friherrliga ätten no 17 från adelskalendern 1905.