Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
593
71105

KANDELABRAR,

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
969 - 1 450 EUR
1 110 - 1 660 USD
Klubbat pris
8 500 SEK
KANDELABRAR,

för fem ljus, ett par. Nyrenässans, 1800-tal. Förgylld brons och alabaster. Balusterformat skaft på kvadratisk bas på tassfötter. Dekor av kedjehängen, meanderbård och akantus. Höjd 74,5 cm.

Obet bucklor, alabasterskador.

Proveniens

Antikurmakaren Ingvar Månsson, Malmö.