593
71105

KANDELABRAR,

10 000 - 15 000 SEK
879 - 1 320 EUR
933 - 1 400 USD
Hammer price
8 500 SEK
KANDELABRAR,

för fem ljus, ett par. Nyrenässans, 1800-tal. Förgylld brons och alabaster. Balusterformat skaft på kvadratisk bas på tassfötter. Dekor av kedjehängen, meanderbård och akantus. Höjd 74,5 cm.

Obet bucklor, alabasterskador.

Provenance

Antikurmakaren Ingvar Månsson, Malmö.

 Hide
 Show more

Modern Art & Design 656

227. Axel Einar Hjorth, a "Lovö" stained pine table, Nordiska Kompaniet 1930s.
60 000 - 80 000 SEK
Bid History
55 000

Your Bid
Current bid:
55 000 SEK