593
71105

KANDELABRAR,

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
879 - 1 320 EUR
933 - 1 400 USD
Klubbat pris
8 500 SEK
KANDELABRAR,

för fem ljus, ett par. Nyrenässans, 1800-tal. Förgylld brons och alabaster. Balusterformat skaft på kvadratisk bas på tassfötter. Dekor av kedjehängen, meanderbård och akantus. Höjd 74,5 cm.

Obet bucklor, alabasterskador.

Proveniens

Antikurmakaren Ingvar Månsson, Malmö.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

727. Robert Jacobsen, Maria och Jesus-barnet.
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
Budhistorik
26 000

ditt bud
Aktuellt bud:
26 000 SEK