Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
829
71569

Johan Krouthén

(Sverige, 1858-1932)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 740 - 1 940 EUR
2 000 - 2 220 USD
Klubbat pris
31 000 SEK
Johan Krouthén
(Sverige, 1858-1932)

Sommaridyll med pickande höns

Signerad Johan Krouthen och daterad 1912. Duk 50,5 x 75 cm.

Formgivare

Representerad på museerna i Norrköping och Göteborg.