839
71589

TERRIN med LOCK,

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
175 - 263 EUR
182 - 273 USD
Klubbat pris
6 800 SEK
TERRIN med LOCK,

porslin. Meissen Marcolinis period ( 1774-1814).Oval bukig med välvt lock med krönande putti och pousserad blommor. Utsvängda hänklar med ymnighetshorn. Polykrom blomsterdekor mot vit fond. Längd 39 cm.

Hänkellagning. Lockets blommor med nagg.