Madeleine Pyk – en samling F769
839
71589

TERRIN med LOCK,

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
190 - 285 EUR
217 - 326 USD
Klubbat pris
6 800 SEK
TERRIN med LOCK,

porslin. Meissen Marcolinis period ( 1774-1814).Oval bukig med välvt lock med krönande putti och pousserad blommor. Utsvängda hänklar med ymnighetshorn. Polykrom blomsterdekor mot vit fond. Längd 39 cm.

Hänkellagning. Lockets blommor med nagg.