Semiantik Feraghan sannolikt. Terrakottafärgad botten med polykromt spaljé- och blommönster samt stor benvit medaljong med fåglar och blomställningar. Bred benvit huvudbård med stort blommönster. 514x164 cm.
Ställvis något slitage, fläckar, smärre fällningar, lagning. En kortsida saknar några knutrader.
Partly some wear, stains, minor colour run areas, one repair. One end has a few rows of knots missing.