1474239 bukobject
71661

872. NATTVARDSKALK, Holland 1800-tal.

Delvist förgyllt silver.

Holland 1800-tal. Delvist förgyllt silver. Cuppan med pålagd dekor av medaljonger med helgon omgivna av druvor och sädesax. Balusterformat ben. Rund fot med driven dekor av religösa scener omgivna av druvor. Fotkanten med minnesgravyr. Höjd 28 cm.

Obetydlig buckla på benet.

Följerätt
Nej
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK/583 - 778 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
18 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag