872
71661

NATTVARDSKALK,

6 000 - 8 000 SEK
540 - 719 EUR
569 - 759 USD
Hammer price
15 000 SEK
NATTVARDSKALK,

Holland 1800-tal. Delvist förgyllt silver. Cuppan med pålagd dekor av medaljonger med helgon omgivna av druvor och sädesax. Balusterformat ben. Rund fot med driven dekor av religösa scener omgivna av druvor. Fotkanten med minnesgravyr. Höjd 28 cm.

Obetydlig buckla på benet.