112
76109

GOLVUR. Jan Gobels, Amsterdam, 1700-tal.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
872 - 1 310 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
25 000 SEK

Fanerat med valnöt. Rak form på kulfötter. Överdel med sarg med genombruten dekor av blomslingor. Flankerande vridna kolonner. Urtavlan med dekor av amoriner och kronor. Märkt "Gobels Amsterdam". Höjd 230 cm. Två lod, vev och pendel medföljer.

Skadat gångjärn, skador, lagningar.