115
76147

SERVIS, 23 delar, porslin. Qing dynastin. Jiaqing (1796-1820).

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
872 - 1 310 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
12 500 SEK

Bestående av 12 mattallrikar (23), 4 sopptallrikar(23,5), 5 (2+1+1+1) uppläggningsfat(26-37), skål (26,5) samt terrin med lock (längd 32). Polykrom dekor av bla ros i spegeln. Kant med dekor av löpande hund i brunt och guld. Terrinen bukig med krönande fruktknopp.

Sprickor och lagningar, kantnagg. En icke tillhörande karott medföljer (lock saknas)