1225
106795
Reinhold Norstedt
(1843-1911)

Lugnet, Lunda

Utropspris:

3 000 - 4 000 SEK

287 - 383 EUR

Klubbat pris:
2 600 SEK
Tilläggslista

Tilläggsinformation: Norstedt föddes på Lunda herrgård utanför Vingåker. Under hela sin konstnärsbana utförde han en rad målningar från denna trakt.

Proveniens

Konsthandlare E Reinius.

Sveriges Allmänna Konstförening, "Minnesutställningen öfver Reihold Norstedt", 1912, kat nr 101. som "Aftonstämning nära Lunda (Wingåker), utlånad av Konsthandlare E. Reinius.

E. Wettergren, "Reinhold Norstedt", 1914, nr 157, avbildad fig 62, sid 145, "Lugnet, Lunda, Kvällsstämning", där angiven som signerad och daterad Reinhold Norstedt 1896.

Övrigt

Norstedt föddes på Lunda herrgård utanför Vingåker. Under hela sin konstnärsbana utförde han en rad målningar från denna trakt.

Kontakta specialist
Malin Sveholm
Malin Sveholm
Chef program- och eventavdelningen, specialist fashion
+46 (0)708 92 19 97