1225
106795

Reinhold Norstedt

(Sverige, 1843-1911)
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
266 - 355 EUR
278 - 370 USD
Klubbat pris
2 600 SEK
Reinhold Norstedt
(Sverige, 1843-1911)

Lugnet, Lunda

Tilläggslista

Tilläggsinformation: Norstedt föddes på Lunda herrgård utanför Vingåker. Under hela sin konstnärsbana utförde han en rad målningar från denna trakt.

Proveniens

Konsthandlare E Reinius.

Sveriges Allmänna Konstförening, "Minnesutställningen öfver Reihold Norstedt", 1912, kat nr 101. som "Aftonstämning nära Lunda (Wingåker), utlånad av Konsthandlare E. Reinius.

E. Wettergren, "Reinhold Norstedt", 1914, nr 157, avbildad fig 62, sid 145, "Lugnet, Lunda, Kvällsstämning", där angiven som signerad och daterad Reinhold Norstedt 1896.

Norstedt föddes på Lunda herrgård utanför Vingåker. Under hela sin konstnärsbana utförde han en rad målningar från denna trakt.