125
76187

SKÅP. Rokoko, 1700-talets andra hälft.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
37 000 SEK

Fanerat med valnöt och fruktträ. Beslag av mässing. Tvådelat. Nederdel med fyra lådor. Överdel med hyll- och lådinredning bakom dörrpar. Bredd 155, djup 53, höjd 231 cm. Nyckel medföljer.

Senare fötter, tre lås medföljer, ett lås saknas, skåpdörrens nyckelskylt ej ursprunglig, skador och lagningar.

Tilläggslista

Tre lås medföljer.