Madeleine Pyk – en samling F769
273
81683

SPEGEL MED KONSOLBORD. Empire, 1800-talets första hälft.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris

Vitmålad, svartmålad, förgylld och bronserad. Rektangulär spegel med krönande strålformation. Rektangulärt bord med stenimiterande målad skiva. Spegelns höjd 165, bredd 82, bordets bredd 78, djup 42, höjd 74,5 cm.

Lagning, en liten list saknas, omarbetad, troligen senare glas, smärre kompletteringar.