611
92665

SEKRETÄR. Sengustaviansk.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
8 600 SEK
SEKRETÄR. Sengustaviansk.

Fanerad med mahogny. Beslag av mässing. Skiva av grå kalksten. Låst klaff. Tre lådor. Sidorna med dubbla draghandtag. Dekor av kannelyrer och knappar. Bredd 113, djup 56, höjd 121 cm. Nyckel medföljer.

Nedersta lådan låst. Ett lås saknas, skador, lagningar.

Proveniens

Skrift på liten låda; Denna byrå inköptes af Apotekare (?) Gustaf Roberg i Sala år 1924 i Augusti på auktion i Norrtelje efter Doktor Ponténs... Doktor Pontén hade haft den med sig från sitt föräldrahem i Strängnäs, dit den kommit med hand mor, född. .... i Sala 1924.