641
93755

SVEPASK, allmoge, Hälsingland, 1800-tal.

Utropspris
1 000 - 1 200 SEK
97 - 116 EUR
111 - 133 USD
Klubbat pris
1 000 SEK

Oval form. Blåmålad med dekor av stiliserade blommor på locket. Längd 34,5, bredd 17, höjd 12 cm.

Smärre skador, locket med torkspricka.