696
94995

LÅDSPEGEL, av Niclas Falkengren (spegelmakare i Jönköping 1776-1813). Rokoko.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
700 - 875 EUR
737 - 922 USD
Klubbat pris
7 000 SEK

Rester av bronsering. Svängd form med låda i sargen och vippbar spegel. Uppsvängt krön med räfflad medaljong. Signerad NFG och hallstämpel. Höjd 56,6, bredd 32 cm.

Skador, kompletteringar.