826
97685

BÄGARE, silver, stämplad Berndt Johan Eschenburg (verksam 1762-1767(-82)), Enköping 1759.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Delvis förgylld. Konande på rund kälad fot med knäckar. Graverad dekor av kartuscher, blomslingor och initialer. Höjd 20,5 cm.

Sliten förgyllning. Fot med lagningar.

Tilläggslista

Ej stämplad Eric Ahlin, endast Berndt Johan Eschenburg, Enköping 1759. Observera att mästaren ej är verksam då man slagit årsbokstaven.