Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
121
68961

Ragnar Person

(Sverige, 1905-1993)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 950 - 2 440 EUR
2 270 - 2 830 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Ragnar Person
(Sverige, 1905-1993)

Bygatan

Signerad RP och daterad -34. Duk uppklistrad på pannå 66 x 77 cm.

Formgivare

Ragnar Person var en svensk bildkonstnär. Mest känd som folklivsskildrare och älskad av många genom sina folkliga motiv. Var egentligen murare, men som ”gåra”-målare upptäckte han konstnärens frihet. Kom i kontakt med Halmstadgruppen och började först måla i kubistisk anda. Efter studier i Paris påverkades han av Jean Baptiste Camille Corots fuktiga landskapsmåleri, som gav honom mod att måla det han själv tyckte om – Paris kajer och boulevarder och folklivet hemma i Småland. Han utvecklade ett färgromantiskt och expressionistisk måleri.