349
118579

SPELBORD. Sengustavianskt Stockholmsarbete.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Fanerat med mahogny. Rektangulär uppfällbar skiva. Raka kälade ben. Dekor av pärlstav. Längd 89, bredd 44, höjd 79,5 cm.

Möjligen senare schackbräde, ställvis slitage, några pärlor saknas.

Proveniens

Carl Ameln, grundade fiskkonservföretaget ABBA 1838 i Bergen, Norge.