392
119677

STOL. Stockholmsarbete av slottskvalitet, ca 1750. Rokoko. En senare kopia medföljer.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Förgylld. Snidad dekor av musselformationer och akantusblad. En sits märkt undertill "Söfdeborg".

Bräckage och lagningar. Sitsen faller ej riktigt ner i stolsramen (i och med att det har varit en större uppsättning stolar från början har sitsar sammanblandats) .

Proveniens

Sövdeborgs slott, Sövde socken, Färs härad, Malmöhus län.

Sven T Kjellberg mfl, Slott och herresäten i Sverige, Malmö 1966, Skåne vol 2. Stolarna sannolikt ur röda salongen, se färgplansch sid. 320/321.