393
117787

TEKANNA, silver, St:Petersburg 1873.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
285 - 380 EUR
326 - 434 USD
Klubbat pris
5 200 SEK

Invändigt förgylld. Bukig slät med svängt handtag och svängd pip. Lockknopp av pärlemor. Graverat crestmärke. Höjd 10 cm.

Småbucklor. Pipen med liten bristning.