Madeleine Pyk – en samling F769
1178
121619

DRÄKT, Yves Saint Laurent, 1970-talets mitt.

Utropspris
800 - 1 000 SEK
76 - 95 EUR
87 - 109 USD
Klubbat pris
700 SEK

Marinblå ylle med gräddvitt kantband. Dubeblknäppt kavaj med en vit respektive marinblå knapp samt utanpå bröstficka. Sidknäppt pennkjol med två infällda fickor samt dekorknappar. Bägge etikettmärkta: SAINT LAURENT rive gauche MADE IN FRANCE PARIS". Enligt etikett fransk 38 (motsvarande dagens 36/38). Kavajens rygglängd 52, ärmlängd 43,5, bystvidd 88 cm. Kjolens midjevidd 66, längd 72 cm.

Visst slitage. Kjol med trasigt foder.